Komentarze: 0
Każdy pojazd jest obecnie wyposażony w szereg urządzeń elektrycznych, dzięki którym możliwa jest kontrola nad samochodem. Urządzenia te mogą służyć do kontroli sygnalizacji zewnętrznej oraz do zasilania różnorodnych urządzeń podnoszących komfort w pojeździe. Energia elektryczna jest czerpana z akumulatora. Aby zapewnić stały dostęp do energii elektrycznej akumulatora, musi być wyposażony w urządzenie zwane alternatorem.
Alternator jest urządzeniem złożonym z obudowy przedniej i tylnej, w których są osadzone łożyska, wirnika, stojana, prostownika, regulatora i koła pasowego. Alternator konwertuje wytworzoną przez ruch pojazdu energię mechaniczną w elektryczną, ładując tym samym akumulator. Awarie samochodów na skutek usterki alternatora są raczej rzadkością, gdyż jest to część trwała, jednak niektóre podzespoły mogą ulec naturalnemu zużyciu. Jeżeli właściciel samochodu zastanawia się nad dołączeniem dodatkowych odbiorników warto przed tym skonsultować się ze specjalistą, aby ocenił czy nie przekroczą one wydajności alternatora.
Usterki alternatora mogą ujawniać się przez jego głośną pracę. Należy w tym wypadku sprawdzić łożyska, koło wolnobieżne, uzwojenie stojana czy mocowanie alternatora. Dalej, może występować problem z niegaśnięciem kontrolki ładowania. Wtedy warto sprawdzić stan bezpiecznika obwodu ładowania, przewodu obwodu ładowania, stan paska klinowego i koła wolnobieżnego. Idąc dalej, kontrolka może się żarzyć bądź mrugać. W takim razie należy szukać przyczyn usterki w zużytych szczotkach bądź pierścieniach ślizgowych, uszkodzeniu koła wolnobieżnego czy uszkodzonym prostowniku. Następną wadą może być to, że światła świecą zbyt jasno lub często przepalają się żarówki. Wtedy należy sprawdzić stan regulatora, gdyż może okazać się uszkodzony.
Powstałe usterki można spróbować naprawiać samemu, jednak częściej będzie to związane z oddaniem alternatora do zakładu specjalistycznego. Czasem możliwe, że wystarczy wymiana akumulatora na nowy.
Usterki alternatora mogą uprzykrzać życie każdego kierowcy. Jest to ważny element samochodu, gdyż jest odpowiedzialny za zasilanie wszystkich elementów elektrycznych. Jego naprawa, tak jak w przypadku, kiedy jest niezbędna regeneracja turbosprężarki, musi być przeprowadzona w specjalistycznych zakładach wyposażonych w niezbędny sprzęt pomiarowy i diagnostyczny. Samodzielna naprawa turbiny jest możliwa tylko w przypadku niektórych usterek alternatora. Koszt nowego alternatora może być duży, nawet w przypadku zamiennika, jednak wtedy mamy pewność że część będzie w stu procentach sprawna i będzie dobrze ładowała.